Międzyplony ścierniskowe trzeba wysiać do 20 sierpnia
Rolnik, który chce, aby międzyplony ścierniskowe zostały uznane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa za elementy proekologiczne musi spełnić kilka warunków.
Po pierwsze, mieszanka powinna zostać wysiana między 1 lipca a 20 sierpnia. Po drugie, międzyplon musi być utrzymany na co najmniej do dnia 15 października. Istnieje też możliwość indywidualnego podejścia i utrzymywania międzyplonu na polu przez okres co najmniej 8 tygodni od dnia wysiewu mieszanki. Przy tym drugim podejściu, gospodarstwo ma jedynie 7 dni od daty wysiewu złożyć w biurze powiatowym ARiMR oświadczenie, w którym wskaże termin wysiewu.
Oświadczenie o terminie wysiewu mieszanki na międzyplon ścierniskowy powinno zawierać:
- Imię i nazwisko rolnika lub pełną nazwę gospodarstwa
- Numer identyfikacyjny rolnika
- Pełny teryt działki ewidencyjnej, na której położony jest element proekologiczny
- Nazwa i oznaczenie elementu proekologicznego wskazanego we wniosku
- Data wysiewu mieszanki w międzyplonie ścierniskowym
Wzór oświadczenia możesz zobaczyć TUTAJ . Powinien on być także dostępny w każdym biurze powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Jeśli rolnik nie złoży takiego oświadczenia, wówczas Agencja przyjmuje, że jego gospodarstwo realizuje stały termin wysiewu, czyli będzie utrzymywać międzyplon ścierniskowy co najmniej do 15 października.
Co Agencja uznaje za międzyplony i jakie gatunki roślin mogą posłużyć do wysiewu międzyplonów?
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa za obszary proekologiczne (EFA) uznaje międzyplony jako wsiewki traw lub roślin bobowatych drobnonasiennych w uprawę główną lub mieszanki utworzone z co najmniej 2 gatunków roślin z następujących grup roślin uprawnych: zbóż, oleistych, pastewnych, bobowatych drobnonasiennych, bobowatych grubonasiennych oraz miododajnych.
ARiMR ma też wiele obostrzeń w przypadku międzyplonów uznanych za EFA.
- Po pierwsze, za obszar proekologiczny nie uznaje terenu, na którym wysiano mieszankę złożoną z samych gatunków zbóż.
- Po drugie, mieszanka uprawiana jako międzyplon nie może być następnie uprawiana jako plon główny w roku następującym po roku jej wysiania. Ale zakaz ten nie dotyczy poszczególnych gatunków, z których utworzona została mieszanka.
- Po trzecie, rolnik nie może zadeklarować jako obszary proekologiczne upraw roślin ozimych, które są wysiewane jesienią do zbioru lub wypasu.
- Wreszcie w przypadku obszarów proekologicznych, w tym międzyplonów ścierniskowych nie wolno stosować środków ochrony roślin. W praktyce oznacza to, że rolnik nie może stosować żadnego oprysku od zbioru uprawy głównej przez minimum 8 tygodni lub do wysiewu kolejnej uprawy głównej. Nie wolno też stosować zaprawy nasion.
Paweł Mikos
Fot. Paweł Mikos